Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych, t. LXXVIII, 2017

SPIS TREŚCI

ARTYKUŁY

Anna Pomierny-Wąsińska, Zbytek zarejestrowany. O florenckich spisach kosztownych ubiorów i ozdób z lat 1343–1345

Krzysztof Boroda, Drobna szlachta w Królestwie Polskim w drugiej połowie XVI wieku i jej znaczenie społeczno-gospodarcze

Sławomir Dryja, Podatki i opłaty pobierane od piwowarów krakowskich w XVI i pierwszej połowie XVII wieku. Reforma czopowego z czasów panowania Stefana Batorego i jej wpływ na piwowarstwo krakowskie

Marzena Liedke, Piotr Guzowski, Problemy finansowe ewangelickiej Jednoty Litewskiej w pierwszej połowie XVII w. w świetle akt synodów prowincjonalnych

Piotr Miodunka, Demografi czny i gospodarczy potencjał małych miast południowej Polski od końca XVI do początku XIX wieku

Maciej Bukowski, Piotr Koryś, Cecylia Leszczyńska, Maciej Tymiński, Rozwój regionalny ziem polskich pod zaborami. Porównanie poziomu produktu brutto per capita na dzisiejszych terenach Polski na przełomie XIX i XX w. (wyniki pierwszych estymacji)

Monika Kozłowska, Rynek kredytowy w osiemnastowiecznym Białymstoku w świetle analiz ksiąg miejskich

Joanna Dzionek-Kozłowska, Kamil Kowalski, Rafał Matera, Geography Matters. Environmental Factors that Affected the “Take-Off” of Lodz

Elżbieta Adamczyk, Z dziejów skarbowości związków komunalnych. Skarbowość miast Polski w początkach odrodzonej państwowości (1919–1923)

Anna Landau-Czajka, Czasopisma jako źródła do badań nad społeczeństwem. Osobliwy przypadek „Małego Przeglądu”

Małgorzata Przeniosło, Wydział Lekarski Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie 1919–1939

Lucyna Błażejczyk-Majka, Zastosowanie analizy skupień w badaniach historycznych na przykładzie występowania chorób zakaźnych w powiatach województwa poznańskiego w 1946 r.

Janina Godłów-Legiędź, O naturze zjawisk gospodarczych i pożytkach płynących z interdyscyplinarności w naukach społecznych

MISCELLANEA

Andrij Bezsmertnyj, Lwowskie organizacje kupieckie w okresie międzywojennym

WSPOMNIENIE (IN MEMORIAM)